Kombucha Nedir? - Rem Kombucha

Kombucha Nedir?

Kombucha Nedir?

Uzak Doğu’da "ölümsüzlük iksiri" olarak da adlandırılmakta ve 2000 yıldır sağlığa destek amacıyla tüketilmektedir.
Faydalı bakteriler ve mayalardan oluşan içeceğin önemli içeriği Kombucha denilen kültürdür, kombu mantarı veya scoby de denir.
Çeşitli Kaynaklara göre; Kombucha kültürü, su, çay ve şeker ile fermantasyonu sırasında, çeşitli tepkimeler oluşturur ve şekerle beslenen kültür, amino-asit, hyaluronik-asit, glukonik-asit, laktik-asit, vitaminler, antibiyotik maddeler vb. gibi çaya giren diğer değerli maddeleri üreterek simbiyotik bir içeceğe dönüşür. *
Kombucha; bu kıymetli içeriğinden dolayı yıllardır insanlığın faydalandığı, büyük bir kültürün taşıyıcısı olan antik bir içecektir.


Kombucha Tarihi

Bilim insanları bugüne kadar birçok araştırmaya konu olan Kombucha’nın nasıl bulunduğuna dair çeşitli tezler ortaya koymuşlardır.
Sağlık için 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılan ve geçmişten günümüze kadar taşınabilmiş fermente, simbiotik bir çaydır. 
Arkeolojik çalışmalarda, kil kaplarda tespit edilen, fermantasyonun ilk kanıtları 9 yıldan daha eski dönemlere aittir. 
Kanıtlar, dünyanın çeşitli yerlerinde pratikte koruma fermantasyonuna işaret ediyor.

Kombucha’nın kökeni ile ilgili günümüze taşınmış en bilinen teori, binlerce yıl öncesine Çin'deki Qin Hanedanlığı'na (MÖ 221) dayanmaktadır.
Kombucha'yı uzun ve sağlıklı yaşam için ilk yapan ve içen Çin İmparatoru Qin Shi Huangdi olduğu söyleniyor.
Geleneksel Çin tıbbının, neredeyse doğadaki her bitkiden ilaç elde ettiğini düşünürsek, çay ve fermantasyonun da bu coğrafyadaki popülaritesi ile Kombucha’nın faydalarını da ilk keşfedenler olduğu tezi oldukça geçerli oluyor.
"Kombu-cha" isminin gerçek kökeni Japonca olabilir.
Japonya'da kombucha çayına kōcha kinoko yani "kırmızı çay" denir. Kombu, sıcak suda demlenen ve çay olarak tüketilen kahverengi bir deniz yosunudur, kombu-cha "deniz yosunu çayı" olarak tercüme edilir.
Kombucha’da oluşan kahverengi maya şeritlerinin kahverengi deniz yosunununa benzerliği düşünülürse, tıpkı "mantar" kelimesinin SCOBY için bir uygunluk terimi olması gibi, belki de Kombu, mayaya atıfta bulunan bir uygunluk terimi dir. 
"cha" kelimesi de çay anlamına geldiği için Kombu-cha bu şekilde ismini almış olabilir.
Bir diğer teori ise, M.S. 414 yılında Japonya’da ölüm döşeğindeki İmparator In-giyō’nun hastalığı için çare bulunamamaktadır.
Silla krallığından (geçmişte bilindiği şekliyle Kore) Dr. Kombu’nun iksir niteliğinde özel bir çayı olduğu duyumu ile Dr. Kombu, davet edilir.
In-giyō’nun ölüm döşeğindeyken mucizevi bir şekilde iyileşmesi sonucu bu çay, ‘ölümsüzlük iksiri’ olarak adlandırılır.
Dr.Kombu’nun çayı olarak ‘Kombu-cha’ ismi bu teoriden geliyor olabilir.
Seçkin Japon savaşçıların, samurayların da ek enerji ve dayanıklılık sağladığı için savaşa girdiklerinde mataralarında fermente çay taşıdıkları bilinmektedir.
Bir diğer teoriye göre Kombu Çayının Tarihi Türk toplumlarıyla da kesişmektedir.
Kombucha’nın İpek Yolu üzerinden geldiği, M.S.1200’de Asya nın çoğunu fethederken Cengizhan ve ordularının enerji vermesi, bağışıklığı desteklemesi amacıyla Kombucha içtiği söyleniyor.
Rusya'da ise; 2.Dünya Savaşı'nın kilit isimlerinden Joseph Stalin, daha uzun bir yaşamın yanıtlarını ararken ayrıca ülke çapında hızla yayılan kansere de çare bulmak için doktor ve bilim insanlarından oluşan ekiplerinden araştırma yapmalarını istemiştir.
Bu araştırmalar sırasında kombucha'ya rastlamışlardır. Doktor ekipleri, çevrelerinin toksisitesine rağmen, sakinleri arasında kanser görülme sıklığının nispeten düşük olduğu 2 kasabayı fark ettiler.
Bu kasabada evde Kombucha mayaladığını ve sakinlerin de içeceğin sağlıklı olduğuna inandıklarını öğrendiler.
Kombucha, İpek Yolu üzerinden Japonya’ya, Rusya’ya, oradan Avrupa’ya ve ardından da Amerika’ya ve daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır.
Geçmişten bugüne Kombucha’nın, daha iyi sağlık, enerji ve uzun ömür arayışında olan liderler, kraliyet ailesi ve seçkinlerin tercihi olmuş bir içecekken, artık tüm Dünya’da hazır içeceklere en sağlıklı alternatif olarak sunulan, popüler ve ulaşılabilir bir içecek olmuştur.

Kombucha Nedir?
+905411200777