SCOBY Oteli Nedir, Nasıl Yönetilir? - Rem Kombucha

SCOBY Oteli Nedir, Nasıl Yönetilir?

SCOBY Oteli Nedir, Nasıl Yönetilir?

SCOBY 

Her Kombucha yapımı sonucunda yeni bir “bebek” SCOBY yetişecek. Ancak, kombu çayı yeterince uzun süre demleyip içtikten sonra, etrafınızda SCOBY vermeye devam edecek kadar arkadaşınız olmayabilir ☺ SCOBY'lerinizi kullanmanın diğer yolları, kendinize bakım maskesi yapmak, evcil hayvanlarınıza probiyotik kaynağı olarak vermek, gübreye eklemek (saksı çiçeklerinize değil)... veya daha sonra ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilmek adına bir SCOBY oteli inşa etmektir.

SCOBY Otel Nedir?

Tek amacı bir dizi SCOBY'yi barındırmak olan konteyner. Kullanılıncaya veya verilinceye kadar onları Kombucha sıvısında canlı tutar.

Nasıl Yönetilir?

Bir SCOBY oteli oluşturmak için… Geniş, temiz, cam bir kavanoz seçin. Tüm SCOBY'lerinizi kavanoza koyun. Bir miktar hazır Kombucha Çayı (Başlangıç Çayı) ve bir miktar taze çay ekleyin - tıpkı bir parti kombu çayı yapıyormuş gibi yapacağınız tarifle, ama reçeteyi kavanozunuza uygun ölçüye adapte ederek. Kavanozunuzun ağzını temiz bir tülbentle örtün ve bir lastik bantla sabitleyin. Direk güneş almayacak, havadar, kuru bir yerde saklayın. Kombucha'yı düzenli aralıklarla şekerli çay karışımı ile besleyin. Dikkat; bir otelde çok sayıda SCOBY olduğu için Kombucha'nın normalden daha hızlı fermente olabileceğini ve çok daha kuvvetli bir çay olacağını unutmayın.

Otel Bakımı

Kültürlerinizi sağlıklı tutmak için otelinizde 3 ayda bir veya maya birikimi gözlemlediğinizde bakım yapmalısınız. Kombucha SCOBY'lerinizi asla buzdolabında saklamayın, çünkü bakteriler derin bir şekilde uykuya geçebilir ve bir daha uyanamayabilir, işlevini yitirmesine neden olabilir.

 

Maya Dengeleme

Maya, bakteriler, SCOBY'den sarkan ve nihayetinde yaşam döngüsünü tamamladıktan sonra kavanozunuzun dibinde biriken kahverengi yığınlar veya ipliklerdir. Ortak yaşamı dengede tutmak için mayanın bir kısmını temizlemek gerekir. Kültürleri otelden ayrı bir kâseye alın. Meyve sineği kontaminasyonunu önlemek için hemen üstünü örtün. Oteldeki sıvıyı süzgeçten geçirerek temiz bir kaba alın. Maya şeritleri büyüktür ve süzgeçten geçmeyecektir. Merak etmeyin, süzülen sıvıda ve SCOBY'de gereğinden fazla maya var. Artık yeni kombuchanız için güçlü bir başlangıç çayınız var, bir kısmını da kombucha oteliniz için ayırın. Tüm maya kalıntılarını gidermek için otel kavanozunu artık kalmayacak şekilde sabunsuz sünger ile temizleyip, sıcak suyla iyice durulayın. SCOBY Bakımını tamamladıktan sonra SCOBY'leri temizlediğiniz kavanoza geri koyun. Kavanozun yarısı dolana kadar taze tatlı çay karışımınızı ekleyin. Ardından koruyucu bir pH sağlamak ve küflenmeyi önlemek için güçlü başlangıç çayı ile doldurun. Başlangıç Çayı ile tatlı çayın oranı yarı yarıya olmalıdır. Kavanozunuzun ağzını tülbentle örtüp, lastikle sabitleyin ve kombucha fermente koşullarında muhafaza edin.

Scoby Bakımı

SCOBY, kombucha yüzeyinde ne kadar uzun durursa, o kadar kalın bir katman olur, ve çok kalınlaşırsa, taze oksijen alttaki sıvıya ulaşamaz. Daha küçük bir boyuta inceltmek veya kırpmak, oksijenin geçişini sağlar. Kalın üst tabakayı kaptan çıkarın. Önce, ellerinizle SCOBY'nin katmanlarını ayırmanın mümkün olup olmadığına bakın. İnce tabakalar halinde oluşmuşsa, kolayca soyulabilir, hatta bazen yırtılabilir ancak bu şekilde SCOBY'ye zarar veremezsiniz. Parçalayamıyorsanız, bir makas veya tırtıklı bıçağı Kombucha sirkesi* veya kaynar suda sterilize edin. Genişliği / kalınlığı azaltmak için kültürü makasla küçük parçalara kesebilirsiniz. Yumuşak, jelatinimsi kenarları da temizlemenizi öneririm.

Yorum Yaz
Yorum Oku
+905411200777