SSS'ler - Rem Kombucha

SSS'ler

SSS Grupları
Kombucha hiçbir şeyi iyileştirmez! Sağlıklı bakteri ve maya, önemli B vitaminleri ve vücudun doğal iyileştirme yeteneğini geri kazanmasına yardımcı olan çeşitli organik asitler içerir. Kombucha, vücudu detoksifikasyon ve gelişmiş sindirim yoluyla dengeye getirir. Dengeye ulaştığında, vücudun doğuştan gelen bağışıklık sistemi devreye girer ve kendini iyileştirebilir. Kombucha Faydaları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa, Kombucha'yı tüketmeden önce doktorunuza danışın. Vücudun alışması için sabahları ½ çay bardağı içerek başlayın. Pek çok insan, Kombucha içmenin, iyileşmek için gereken süreyi azaltmada ve ilaçların vücut üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmede etkili olduğunu belirtmiştir.
Kombucha Kültürü, SCOBY mantar değildir. Bakteri ve Maya Sembiyotik Kültürüdür. (kısaca SCOBY). Bakteriler ve maya, simbiyotik olarak birlikte yaşadıkları yerde selüloz bir yapı oluşturur. SCOBY hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
Şeker olmadan fermentasyon olamaz. Mayalar tarafından en kolay sindirilen sukrozdur; şekeri tüketirler ve CO2 (karbondioksit) ve etanol (alkol) çıkarırlar. Daha sonra, simbiyozun bir parçası olarak, bakteriler alkolü tüketir ve sağlıklı amino asitleri, eser vitaminleri ve mineralleri öne çıkarır. Özetle Kombucha'daki şeker sizin için değil, kültürün tüketmesi içindir. Fermentasyon bittiğinde, 250 ml / 1 bardak aromasız Kombucha başına yaklaşık 2-6 gram olacaktır. Buna karşılık, 1 bir bardak portakal suyunda yaklaşık 24 gr şeker bulunur. Doğal havuç suları 1 bardak başına 13 gr içerir. 3 hafta veya daha uzun süre fermente edilirse, Kombucha'daki şeker seviyeleri daha da düşer. işte bu sebeple Şeker hastaları ve düşük şeker toleransı olan kişiler için önerilir.
Geleneksel Kombucha üretimi, mayayı daha düşük alkol üreten türlerle sınırlar. Yurtdışında özel yöntemlerle alkol seviyesi arttırılmış kombucha çeşitleri de mevcuttur. Kombucha nın etanol içeriği çok düşüktür. Doğal olarak oluşan alkolün benzer miktarları çiğ meyve sularında, gazlı içeceklerde, soya sosunda ve diğer ev ürünleri ile aynı ölçülerdedir. (% 0,2-0,6 ABV) Kombucha'nın fermantasyon süreci iki bölümden oluşur. Aerobik fermantasyon sırasında, maya önce şekerler üzerinde çalışmaya başlar, karmaşık şekerleri basit şekerlere, bu basit şekerleri asitlere ve az miktarda alkole böler. Daha sonra bakteriler, bazı basit şekerleri ve glukonik ve diğer sağlıklı asitlere dönüştürülen alkolü besler. Bununla birlikte, maya tarafından üretilen etanolün tamamı bakteri tarafından tüketilemez, dolayısıyla az bir miktar kalır. İkincil fermantasyon sırasında, meyve suyu eklendiğinde ve mayayı yeniden etkinleştirdiğinde alkol seviyesi artabilir. Bazı markalar, bu sorunu önlemek için Kombucha üretim sürecinde değişiklik yapmayı tercih ediyor. Özetle geleneksel fermente edilmiş Kombucha içeriğinde etil alkol bulunur ancak kombu çayı Gıda Tarım Bakanlığınca alkolsüz içecek olarak sınıflandırır, Bunun sebebi ; bünyesinde % 0.5’ten az alkol içermesidir, evinizde hergün yediğiniz ve içtiğiniz birçok ürünle alkol seviyesi ölçüldüğünde aynıdır.
Düzenli olarak beslenmediğinde parçalanıp kaybolacak olan süt kefiri veya su kefiri gibi diğer daha hassas kültürlerin aksine, Kombucha kültürü çok dayanıklı bir organizmadır. Kombucha doğalından antiseptiktir, zararlı bakteri ve mikroorganizmaların yaşayamayacağı bir PH (2,5-3,5) değerine sahiptir. Yüzey dezenfeksiyonu ve hatta yaraları temizlemek için bile kullanabilirsiniz. Kesik veya yanıklardan iyileşmeyi hızlandırır ve enfeksiyonu önler. Bu durum Kombucha evde demlemek için en güvenli mayalardan biri yapar. Her ne kadar kombucha pH ı antiseptik olsa da, yapım aşamasında hijyen kurallarına mutlaka uymanız gereklidir. Kombucha mantarında küf , kültürün bir kirletici maddeye maruz kalmadan önce 4.0'ın altındaki pH'a ulaşamaması durumunda ortaya çıkar. Kombucha küfünün fark edilmesi kolaydır. Tam olarak ekmekte gördüğünüz küf gibi görünüyor; bulanık ve mavi veya siyah. Kültürde küf tespit edilirse; Küflü bir kültürü kurtarmanın hiçbir yolu olmadığı için Kombucha Çayı ve kültürü derhal atılmalıdır.
Kombucha’nın gebelikte ve emzirme döneminde içilmesi ile ilgili birçok farklı görüş var ama hala kesinleşmiş bir bilimsel çalışma mevcut değil. Ben hamilelik öncesinde de düzenli içtiğim için, doktorlarımın bilgisi dahilinde gebeliğim ve 18 ay emzirme dönemim süresince de içmeye devam ettim. Ama REM Kombucha olarak gebelik öncesi içmiyorsanız , hamilelik ve emzirme sonrasına kadar içmemenizi, daha önce içiyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanızı, doktorunuzun onayı olsa da bedeninizi dinlemenizi ve kararınızı bu sekilde vermenizi öneririz.
Bazı kaynaklara göre 4 yaşından itibaren sağlıklı her bir yetişkin gibi çocuklar için günlük ortalama , kilo başına 2,5 ml örnek olarak; 20 kg bir çocuğun, günde 20 x 2,5 = 50 ml tüketebilir şeklinde önerilmiştir. Bu ortalama bir rakamdır, daha az veya biraz daha fazla içilmesinde bir sakınca yoktur. Başlangıç olarak, kilonuza göre çıkan günlük tüketim miktarının 4/1 ölçüsünde başlayıp 4 haftada kademeli olarak arttırarak ideal tüketim miktarına ulaşabilirsiniz. Mutlaka çocuk doktorunuza da danışmanızı öneririz.
+905411200777